Strasni ljubitelji mlečne i crne čokolade tvrde da bela čokolada uopšte nije čokolada, već veštačka tvorevina, no da li je ona samo nepravedno osuđena?
Bela čokolada zapravo ne sadrži dva sastojka – čokoladnu tečnost i kakao prah, sastojke po kojima je “prava čokolada” prepoznatljiva. Po pravilu, bela čokolada bi trebalo da u sebi sadrži kakao maslac, koji je ustvari biljna mast, međutim problem je nastao onog trenutka kada su neke kompanije počele umesto kakao-butera prave bele čokolade od daleko jeftinijih i pristupačnijih biljnih ulja. Da bi se dalja zloupotreba i krivo prodavanje ovog slatkiša zaustavilo, od 2004. godine, je Agencija za hranu i lekove (FDA) u Americi uvela standard da bela čokolada mora sadržati najmanje 20% kakao maslaca, najmanje 14% mleka u prahu, 3,5% mlečne masti i najviše 55% šećera ili drugih zaslađivača. A pošto kakao maslac nema lep ukus, dozvoljena je upotreba lecitina i veštačkih aroma. Kasnije je ovaj standard usvojila i Evropska unija, ali se nije složila sa odredbama u vezi granice šečera.
A šta je zapravo taj kakao buter? Kakao-buter ili maslac se dobija izdvajanjem iz sirove čokoladne mase i usitnjavanjem semena kakaovca, i on je taj koji zapravo daje beloj čokoladi formu čokolade, ali i mogućnost da se ne topi do određene temperature. Upravo zahvaljujući njemu, ova vrsta čokolade ima pozitivno dejstvo na zdravstveno stanje; može poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sistema, cirkulaciju, zidove arterija, smanjuje rizik od srčanih bolesti, a može čak i smanjiti krvni pritisak. Tabla bele čokolade sadrži dosta kalcijuma, fosfora i vitamina B2, a svi ti sastojci su ključni za pravilno funkcionisanje organizma i metaboličkih procesa u telu.
Upravo zbog ovakvih dobrobiti, zaista je šteta odbaciti ovaj slatkiš. Ali, zato da biste bili sigurni da je bela čokolada stvarno prava bela čokolada, obratite pažnju na boju i obavezno pročitajte sastav čokolade pre kupovine. Po pravilu bi bela čokolada trebala da bude boje slonovače, a ako je boja čokolade čisto bela, to znači da je njen glavni sastojak biljno ulje.
Ukoliko zakopamo malo po istoriji ovog slatkiša, većina izvora tvrdi da su 1930. godine belu čokoladu prvi put proizveli Švajcarci, koji su i danas najpoznatiji majstori u pravljenu slatkiša. Kasnije su razni drugi proizvođači otkrili da ako beloj čokoladi dodaju različite dodatke, povećavaju i njenu raznovrsnost. Upravo je tako preduzeće Nestle, 18 godina posle otkrića bele čokolade, proizvelo prvu belu čokoladu s bademom, koja je bila pravi hit do početka devedesetih godina prošlog veka kada su je povukli iz prodaje. Danas je popularnost bele čokolade svakako nezanemarljiva, ali je u odnosu na crnu i mlečnu čokoladu, svakako daleko manja.
Neko je voli manje, neko više, o ukusima se ne raspravlja, a status ove čokolade se više ne dovodi u pitanje.
U stvari pravi čokoljupci ne odbijaju nijednu čokoladu 🙂
Related