Čokolada, takozvana hrana bogova, do 17. veka bila je rezervisana za evropsku elitu. Verovalo se da čokolada ima i hranljiva i lekovita, ali i afrodizijačka svojstva. Da li verujemo u preveliki broj mitova u vezi sa najomiljenijom poslasticom na svetu? Mi vam donosimo neke najčešće zablude i mitove u vezi sa čokoladom.
Čokolada je puna kofeina
Suprotno uvreženom mišljenju, čokolada nije prepuna kofeina. Primera radi Hershei čokoladica sadrži 9 miligrama kofeina, dok u Starbaksovoj kafi ima 330 miligrama. Tamnije čokolade imaju više kofeina, to je istina, ali ne u tolikoj meri koliko mnogi misle.
Jedenje čokolade povećava nivo stresa
Studija je pokazala da konzumiranje nekoliko kockica tamne čokolade dnevno tokom dve nedelje smanjuje nivo hormona stresa.
Od čokolada izlaze akne
Čokolada uzrokuje akne, ili jedenje čokolade može da pogorša akne – jedan od najčešćih mitova u vezi sa čokoladom u koji verujemo. Istraživanja su pokazala da jedenje čokolade ne izaziva, odnosno ne pogoršava akne. Akne nastaju usled hormonske neravnoteže.
Čokolada podiže loš holesterol
Ako ste se odrekli čokolade zbog LDL (lošeg) holesterola, bespotrebno ste žrtvovali slatku poslasticu. Iako je tačno da čokolada sadrži kakao maslac, koji ima visoku količinu zasićenih masti, velik deo masti dolazi iz stearinske kiseline, koja ne deluje poput zasićenih masti. Studije su konačno dokazale da čokolada ne podiže loš holesterol.
Šećer iz čokolade izaziva hiperaktivnost kod dece
Ukupno deset istraživanja nije uspelo da pronađe bilo kakvu vezu između šećera u dečijoj ishrani i hiperaktivnog ponašanja. Kada šećer uđe u krvotok i dođe do mozga on trenutno aktivitra umirujuće neurohemikalije kao što je serotonin. Naravno, poput odraslih, neka deca su osetljivija na kofein iz čokolade koji može da utiče na njihovo raspoloženje i na san.
Osobe za dijabetesom ne smeju da konzumiraju čokoladu
Čokoladu ne moraju u potpunosti da izbegavaju osobe koje imaju dijabetes. U stvari, mnogi su često iznenađeni kada saznaju da čokolada ima nizak glikemijski indeks. Neka istraživanja sugerišu da tamna čokolada možda da poboljša osetljivost na insulin kod nekih osoba sa dijabetesom.
Čokolada uzrokuje propadanje zuba i karijes
Studija koja je istraživala razvoj zubnog plaka zbog čokolade otkrila je da čokolada ima manje efekta na zubni plak od čistog šećera. U stvari, studija sa univerziteta Osaka u Japanu otkrila je da delovi kakao zrna, glavnog sastojka čokolade, proređuju bakterije iz usta i propadanje zuba.
Čokolada nema hranljivu vrednost
Ako ste čitali naučna istraživanja na ovu temu, onda znate da čokolada ima hranljivu vrednost. Koliko je hranljiva čokolada? Jedna štanglica tamne čokolade sadrži istu količinu antioksidanata kao tri šoljice zelenog čaja.
Related