Iako je daleko zdravija opcija kada se radi o čokoladi, crna čokolada se još uvek prilično često nepravično svrstava pod junk food. A zapravo je činjenica da je crna čokolada sasvim drugačija od regularnih mlečnih ili pak punjenih čokolada o kojima smo pisali nešto ranije, a koje ne mogu da nose isti epitet. O tome šta je zdravije, odlučili smo se da konsultujetemo nutricionistu. Pročitajte šta on ima da kaže:
Razlika između ove dve vrste čokolada se sastoji u odnosu kakoa i šećera. Znamo da šećer, a pogotovu onaj obrađeni, industrijski šećer ima loš uticaj na naše zdravlje, i da je najbolje redukovati ga koliko je god moguće, ali da li ste znali da je kakao jedna od najvažnijih nutricionističkih namirnica?
Mlečne čokolade obično sadrže oko 25% kakaoa, dok je ostalo sve šećer, mleko, i emulgatori. Poređenja radi, dobra, kvalitetna crna čokolada može da bude i sa 85% kakaoa, sa sasvim malo šećera (5-10%), i da gotovo uopšte nema ni mlečnih delova ni emulgatora.
Jedan od najboljih razloga zašto je kakao tako dobar je u izuzetno visokom sadržaju antioksidanata. Zapravo pomučićete se da nađete namirnicu koja ih sadrži toliko antikoksidanata kao kakao. Antioksidanti se ponašaju kao čistači slobodnih radikala, koji su veoma efektni u borbi protiv raka i koji isto tako mogu da uspore znake starenja, te da spuste i nivo krvnog pritiska. Kod kakaoa se mogu pronaći dva tipa antioksidanata – polifenoli i flavanoli, i samo jedna doza kakaoa može pružiti više polifenola nego mnoge druge namirnice koje se mogu naći.
Flavanoli intereaguju sa pljuvačnim proteinima i to je upravo ono što kakaou daje gorak ukus. Flavanoli isto tako imaju povoljan uticaj na kardiovaskularni sistem, poboljšavaju prokrvljenost mozga i povoljno utiču na njegove kognitivne funkcije, i takođe imaju antiupalna svojstva. Naučnici su utvrdili i da polifenoli mogu da modifikuju našu mikrofloru i utiču na rast dobrih bakterija u našem organizmu, koji dalje mogu da imaju anti upalna svojstva.
Utvrđeno je isto tako da polifenoli imaju mikrobiološku aktivnost koja ubija potencijalne patogene bakterije u želucu. Dakle oni povećavaju procenat dobrih bakterija, dok smanjuju loše bakterije, što čini dobitnu kombinaciju!
Kakao isto tako sadrži i veoma visok nivo magenezijuma koji je neophodan organizmu za bolje funkcionisanje biohemijskih reakcija zajedno sa onima za sintetizovanje proteina, rad mišića, relaksaciju i stvaranje energije. Pored magnezijuma, dobar je izvor bakra i gvožđa.
Kakao je zaslužan i za pravljenje dobrog raspoloženja. Sadrži anandamid, koji je neurotransmiter u mozgu i služi za stvaranje osećaja zadovoljstva i sreće. On takođe sadrži i feniletilamin koji stimuliše efekte naših hormona sreće kao što su seratoritin i dopamin. Theobromin je još jedna jako korisna komponenta kakaoa koja ima slična svojstva kao i kofein. Ipak u kakaou ga ima daleko manje nego u kafi.
Dakle crna čokolada ne samo da je korisna namirnica, već je i zdrava i može da veoma povoljno utiče na vaš organizam. Ipak, da biste bili sigurni u to da će imati dobar uticaj na vaše zdravlje, savetujemo vam da koristite samo onu od preko 70% učešća kakao delova. Isto tako je dobro znati da je preporučena doza od 2 kockice crne čokolade sasvim dovoljna da obezbedi redovan unos svih ovih sastojaka dnevno.
(Izvor bodyandsoul.com.au)
Related