Nekada davno, tačnije u 4 veku nove ere, na jugu današnjeg Meksika, živelo je poznato pleme Maja. Istraživajući svoje novoosvojene teritorije bivšeg plemena Olmeka, pronašli su ‘‘cacahuaquchtl’‘, drvo Bogova, budući simbol plodnosti i bogastva majanskog carstva. Topli napitak od kakao zrna, kome se dodavala čili paprika, je bio piće visoke klase, kraljeva i gospode, služeno za vreme rituala i svečanosti. Međutim oko 900 godine nove ere pleme Maja misteriozno nestaje, ali magija čokoladnog napitka, tek započinje svoj put.
Ratoborni Asteci, strasni ljubitelji Xocoatl ili gorkog čokoladnog napitka, su podigli vrednost kakao zrna toliko, da se za četiri zrna mogao kupiti zec, za deset devojka, a za sto kakao zrna se mogao otkupiti rob u punoj snazi. Dolaskom španaca i Korteza na američko tlo 1519 godine, započinje nova priča božanskog napitka, ali i kraj Asteka. Kortez shvata potencijal kakao drveta i odlučuje da ga predstavi španskom kralju Karlu V, a potom podiže čitave plantaže kakaa u Meksiku i Peruu. Ovim činom Španija stvara monopol u proizvodnji čokolade, ali i novi ukus. Dosadašnjem gorkom napitku koji su konzumirali Asteci i Maje, dodaje se šećer i cimet, ali i vanilla, karanfilić, biber, čili.. te tako čokolada postaje najomiljeniji napitak, prvo u Španiji, a posle i na celom starom kontinentu.
Čokoladna moda dostiže svoj vrhunac početkom devetnaestog veka, kada hemičari, tačnije holanđanin Konrad J. van Houten, daje čokoladi tvrd oblik kakav danas znamo, dok nedugo posle njega Džozef Frej stvara pomoću kalupa prve čokoladne štangle. Tada Evropu zahvata novi talas “čokolade koja se jede”, umesto dotadašnje koja mogla konzumirati samo kao napitak. Prva čokolada sa lešnikom, kao i prva mlečna čokolada su napravljene u Švajcarskoj, te ne treba čuditi zašto nas upravo ova zemlja asocira na slatku poslasticu.
Priča o čokoladi i njenim slatkim detaljima je duga, i trebaće nam puno vremena da je ispričamo, ali je sigurno da magija slatkog zalogaja ne prestaje i da će nam čokolada otkrivati još puno slatkih tajni.
Related