Još od doba kolonijalnih osvajanja i uvoza kakao biljke na Evropsko tržište, pa sve do danas, svedoci smo te fatalne privlačnosti i zavisnosti od čokolade i svega što ima veze sa njom. A koji su to najveći svetski „zavisnici“ i potrošači ove poslastice, otkrivamo u sledećim pasusima.
Kada prvo pomislite na čokoladu, mnogima je verovatno asocijacija Švajcarska i ljubičasta krava Milka. E pa upravo su Švajcarci najveći čokoljupci i uopšteni rekorderi kad je čokolada u pitanju. Oni ne samo da godišnje proizvedu najviše čokolade u svetu, nego su apsolutni rekorderi prema količinama koje sami pojedu, sa čak 12 kilograma u proseku po osobi. No, Irci ih pomno prate sa 9,9 kilograma pojedene čokolade po osobi, a odmah iza njih su komšije Britanci sa svojih 9 kilograma čokolade po osobi. Četvrto, ali nimalo zanemarljivo mesto, su zauzeli Austrijanci sa 8,8 kilograma, dok su susedni Nemci, Danci i Norvežani zauzeli naredna tri mesta u obožavanju čokolade.
Dark homemade chocolate and cocoa pod on wooden
E sad, ono što je zanimljivo jeste da u prvih deset fatalnih čokoljubaca ulazi samo jedna država izvan Evrope, a to je Kanada. Kanađani pojedu 6,4 kilograma čokolade godišnje, za 1,5 kilogram više od Amerikanaca. Iza Kanade su Francuzi, za koje bismo očekivali mnogo više od 6,3 kilograma čokolade godišnje po glavi stanovnika. Pored njih, u prvih dvadeset zemalja po konzumaciji čokolade su i Poljska, Finska, Češka, Australija, Finska, Novi Zeland i verovali ili ne, Ukrajina.
Što se Srbije tiče, mi smo daleko od strasnih ljubitelja čokolade, ali se borimo sa 3 kilograma čokolade u proseku po osobi, tako da smo pretekli Italijane (2,6 kilograma čokolade u proseku), kojima je očigledno pasta i pizza daleko slađa. Ipak, Rusi su nas prestigli sa 5,9 kilograma, jer su skontali da uz votku najbolje leži kockica dobre čokolade.
S druge strane, Kinezi konzumiraju zabrinjavajuće malo ove poslastice, samo 1,2 kilograma po glavi stanovnika. To opet verovatno ima veze sa tim da je čokolada dugo bila nedostupna širokim narodnim masama. U odnosu na Kinu, stanje u Indiji je još je gore; Indijci pojedu samo 0,7 kilograma čokolade tokom 12 meseci, a ovo je ,kao i kod Kine, opet povezano sa udelom siromaštva i lošijim životnim standardom.
Sve u svemu, možemo zaključiti da se u zemljama u kojima se najviše konzumira čokolada i najlepše živi, tako da čokolada definitivno čini život slađim i lepšim.
Related