Dok sam tražila recept za svoju sledeću prazničnu čokoladnu poslasticu, naletela sam na jedan jednostavan, idealan za nenajavljene goste. U pitanju je recept za čupavce. Možda se nikada niste ni zapitali kako su nastali čupavci i čiji je to u stvari kolač, ali ja moram priznati da sam se iznenadila kada sam saznala da ovaj kolač nije poreklom sa ovih prostora i da u svetu nosi malo drugačije ime.
Čupavci su kolač napravljen od kockica biskvita prelivenih čokoladom i uvaljanih u kokos. Postoje i brojne varijacije, pa se tako mogu sresti čupavci kod kojih se između dve polovine nalazi krem od slatke pavlake ili džem od jagoda, ali i čupavci koji su umesto u čokoladu, potopljeni u fil od limuna ili malina.
U svetu je ovaj kolač poznatiji pod imenom “lamington”, i iako su brojne teorije o njegovom poreklu, najverovatnije je ime dobio po Lordu Lamingtonu, guverneru australijske države Kvinslend. Pronalazač recepta takođe nije potvrđen. Pretpostavlja se da je to bio kuvar Lorda Lamingtona, Armand Galand (Arman Galland), koji je iznenada pozvan da koristeći samo dostupne sastojke pripremi neko posluženje za nenajavljene goste. Isekao je nekoliko biskvita od vanile, pripremljenih dan ranije, umočio svaki komad u otopljenu čokoladu, i potom uvaljao u sušeni kokos. Gosti su se oduševili poslasticom, i tražili recept, koji je on tada rado podelio. Ova verzija je potvrđena i u memoarima Lejdi Lamington. Prema nekim drugim pričama, kolač je nastao slučajno, kada je kuvaru komad biskvita upao u otopljenu čokoladu, a postoje i one koje su lamingtone povezivale sa Lejdi Lamington.
Još jedan od mogućih izumitelja recepta za lamingtone je učiteljica kuvanja Ejmi Šauer (Amy Schauer), koja je radila u strukovnoj školi u Brizbejnu od 1895. do 1937. godine. Veruje se da je ona kolače nazvala u čast Lejdi Lamington koja se kao pokroviteljica škole posebno zalagala za obrazovanje devojaka.
Prema jednom od istraživanja Univerziteta u Oklandu (Novi Zeland), ovaj kolač je zapravo nastao na Novom Zelandu pod imenom Velington (“Wellington“). Na jednom akvarelu pejzažnog umetnika JR Smita (JR Smyth) iz 1888. godine vidi se delimično pojeden lamington.
Prilikom proslave 150 godina od odvajanja Kvinslenda od Novog južnog Velsa (“Q150”), lamington je proglašen za jednu od ikona Kvinslenda. Svakog 21. jula, u Australiji se obeležava Nacionalni dan lamingtona (“National Lamington Day“), a ovaj kolač je toliko omiljen da se često prodaje i prilikom prikupljanja dobrovoljnih priloga za škole i humanitarne organizacije (ove akcije su poznate pod nazivom “lamington drives”).
11. juna 2011. godine, lamington je dospeo i u Ginisovu knjigu rekorda, kada je u Tuvumbi (Australija), napravljen najveći lamington, težak čak 2.361 kilogram, što je samo jedan kilogram više nego što je imao prethodni nosilac ovog rekorda.
Related