Da li ste se nekada zapitali kako postati čokolatijer i šta čokolatijer radi? Čokolatijer nije neko ko samo pravi čokoladu. On je umetnik koji od čokolade pravi prava mala (a nekad i ne tako mala) čokoladna umetnička dela od kojih zastaje dah. Mešanjem različitih ukusa, boja i tekstura, čokolatijer pravi čokoladne skulpture i poslastice različitih oblika, kojima teško da bi neko mogao odoleti.
Pre nego što se malo bolje upoznamo sa time kako postati čokolatijer i šta čokolatijer radi, vrlo je bitno znati razliku između čokolatijera i proizvođača čokolade. Iako na prvi pogled možda deluje kao da je u pitanju isto zanimanje, za obe ove profesije potrebne su različite veštine i znanja. Proizvođač čokolade uz pomoć posebne opreme za pečenje, mlevenje, prečišćavanje i temperiranje, od zrna kakaoa pravi čistu čokoladnu smesu od koje uglavnom u formi čokoladne table. Čokolatijer meša i prerađuje tu već napravljenu čokoladnu smesu, kako bi dobio čokoladne slatkiše različitih svojstava, ukusa i oblika. Baš kao što i u svetu mode postoje fabrike u kojima se pravi materijal, od kog kasnije dizajneri i krojači prave različite odevne predmete.
Čokolatijeri svoje školovanje uglavnom započinju kao poslastičari, a onda svoje znanje unapređuju pohađanjem posebnih kurseva i seminara. Iako na našoj teritoriji nema nijedne, u svetu postoji nekoliko škola za proizvođače čokolade i čokolatijere, kao što je Ekol čokolada – profesionalna škola čokoladne umetnosti (“Ecole Chocolat Professional School of Chocolate Arts”), u Vankuveru (Kanada) i San Francisku (Kalifornija, SAD), kao i Čokoladna akademija (“The Chocolate Academy“), koja ima nekoliko škola širom sveta (u Evropi, Aziji i Americi). U ovim školama se uči o istoriji čokolade, savremenim tehnikama gajenja i prerade kakaovca, hemijskim svojstvima čokolade, temperiranju i oblikovanju čokolade, recepturi čokoladnih poslastica na bazi ganaša ili fondana, kao i o marketingu i veštinama upravljanja preduzećem.
Praktične veštine koje čokolatijer mora da savlada su temperiranje, oblikovanje i vajanje čokolade.
Temperiranje podrazumeva zagrevanje i hlađenje čokolade kako bi ona dobila različita svojstva kao što su sjaj ili način na koji se čokolada lomi.
Oblikovanje i vajanje možda deluje kao ista stvar, ali oblikovanje podrazumeva pravljenje čokoladnih komada određenog oblika tako što se tečna čokolada nalije u kalup i ostavi da se ohladi i stegne, dok vajanje podrazumeva pravljenje čokoladnih skulptura od različitih čokoladnih komada, kao i ukrašavanje ovih komada dekorativnim radom po njima. Čokolatijeri rade u proizvodnim pogonima proizvođača čokolade, kao i u poslastičarnicama, dok se neki od njih odlučuju na pokretanje sopstvenog posla i otvaranje poslastičarnica i fabrika čokolade ili držanje obuka za buduće poslastičare i čokolatijere.
Za najbolje čokolatijere postoji svetsko takmičenje (“The World Chocolate Masters”), prvi put održano 2005. godine.
Related