Da li ste se ikada zapitali zašto su (čokoladna) Uskršnja jaja i čokoladni zec postali sinonim za ovo posebnu doba godine, kada se smenjuje zima sa prolećem? Ukratko smo istražili istoriju ove tradicije i zašto je tako slavimo.
Od davnina jaje predstavlja simbol novog početka i ponovnog rađanja. Hrišćanstvo je širenjem kroz Evropu poprimilo mnoštvo paganskih verovanja i običaja, pa je tako pored mnogih drugih paganskih verovanja, jaje uzeto kao simbol novog života i vaskrsenja Hristovog. Poreklo tradicije bojenja jaja, se još uvek sa sigurnošću ne zna, ali ga kulture iz mnogih delova sveta ukrašavaju u različito doba godine. Sa druge strane, iako bi bilo logično da uz jaja ide „Uskršnja kokoška“, tu je Uskršnji zeka, paganski simbol plodnosti i ponovnog rađanja. Spajanje zeke sa jajima i Uskrsom se dešava u XVI veku u Nemačkoj, tačnije prva priča o Uskršnjem zecu, koji skriva jaja u vrtu, objavljena je 1680. Godine, i od tada kreće verovanje u Uskršnjeg zeku. Ovaj običaj nemački doseljenici prenose u Ameriku u XIX veku, da bi kasnije masovna kultura i industija zabave učinila ostalo, pa je tako – „Oschter Haws”, „Easter Bunny”, ili Uskršnji Zeka, postao najveći simbol Uskrsa.
Negde u 17. i 18. veku pojavila se i ideja da se u jajima nalazi igračka ili su pak jaja bila ispunjena slatkišima. Takva jaja su darovana deci isključivo u vreme Uskrsa. Prvo čokoladno uskršnje jaje je napravljeno u Bristolu 1873. godine. Kasnije se čokoladna jaja javljaju i u Britaniji i Francuskoj, da bi nedugo potom trend čokoladnih Uskršnjih jaja procvetao iznad svih očekivanja, i proširio se na Ameriku i druge delove sveta. Svima najpoznatije čokoladno jaje na svetu je sigurno Kinder jaje, nastalo tek 1972. godine u Italiji, na predlog vlasnika Ferrero fabrike, Michele Ferrer-a, koji je predložio da bi deci trebalo darovati Uskrs svaki dan!
Tako je stvaralac kinder jajeta, William Salice, prvu seriju ove čokoladne zanimacije prodao za manje od sat vremena! Za više od 40 godina fabrika Ferrero je prodala milijarde Kinder jaja, i čini se da njihova popularnost ne jenjava.
Zanimljiva je činjenica da su Kinder jaja zabranjena u SAD-u, i ukoliko ih pokušate prokrijumčariti ne samo da će vam jaja biti oduzeta, već ćete morati da platite kaznu od 1.200 dolara po jajetu. Ironija je da u SAD-u postoji proizvod sličan Kinder jajetu, takođe je reč o čokoladnom jajetu sa igračkom, razlika je jedino što je igračka vidljiva unutar kapsule.
Što se tiče čokoladnog zeke, nije poznato ko je prvi napravio čokoladnu verziju uskršnjeg zeca, i da li je ona nastala u Nemačkoj ili u Severnoj Americi. Prve verzije čokoladnih zečeva, su bile ispunjene čokoladom, slatkišima ili kuvanim jajetom, a “prazne” varijante su nastale tokom 20-ih godina prošlog veka, za vreme Velike depresije i ekonomske krize. Zanimljivo je pomenuti, da je prvi džinovski zeka napravljen krajem XIX veka, u Pensilvaniji, od strane Robert L. Štroeker-a, koji je napravio čokoladnog zeca visokog oko 150 cm, i postavio ga u svojoj radnji tokom proslave uskršnjih praznika. Neki smatraju da je upravo on započeo popularizaciju čokoladnih zečeva.
Kad god nastale ovo čokoladne tvorevine, uvek su dobrodošle, pa tako ne sumnjamo da ćete se i ovog Uskrsa počastiti bar jednim čokoladnim zekom ili jajetom.
Related