Kao i ostale poslastice, čokoladu obožavaju sva deca . Slatka je, ukusna i nešto za šta znamo da ne bi trebalo da dozvolimo našoj deci da jedu u neograničenim količinama.
Ali ono po čemu se čokolada razlikuje od drugih vrsta slatkiša je to što može imati različite zdravstvene prednosti. Možda ste čuli da je „dobro za vaše srce “. Dakle, da li je dobro i za decu? Kako treba da jedemo čokoladu da bismo maksimalno iskoristili zdravlje? I gde treba da povučemo granicu između hrane koju podstičemo i hrane koju striktno ograničavamo?
Nameravali smo da prikupimo sve što možemo o ulozi čokolade u zdravlju dece, počevši od istraženih zdravstvenih koristi, pa do negativnih strana i neželjenih efekata. Evo šta znamo.
Koje su zdravstvene prednosti čokolade?
Čokolade sadrže specijalna antioksidativna jedinjenja nazvana flavonoli koja mogu pomoći u zaštiti naših srca i mozga. U jednoj studiji, kakao u zrnu ima više antioksidansa nego borovnice!
Flavonoli smanjuju oštećenje ćelija i upale, a jedenje tamne čokolade može smanjiti rizik od visokog krvnog pritiska, visokog holesterola, srčanih bolesti, pa čak i kognitivnog pada.
Možda mislite, ok, moja deca su malo mlada da bi se brinula zbog visokog holesterola. I nadamo se da ćete biti u pravu. Ali jedan od ciljeva roditelja je da postave teren za dobre navike koje štite doživotno zdravlje vaše dece. Jednom urođene navike postaju način kasnijeg života.
Koje su negativne strane čokolade po decu?
Sada manje ružičaste vesti. Većina čokolade koju možete kupiti u prodavnici sadrži mnogo šećera. Kao što znamo, višak šećera može povećati rizik od gojaznosti i dijabetesa, čak i kod dece.
Čokolada takođe često dolazi upakovana zajedno sa nezdravim sastojcima poput hidrogenizovanih masti, transmasti, raznih emulgatora i dodataka a posebno ih ima u popularnim brendovima slatkiša. Uvek pogledajte deklaraciju čokoladnih slatkiša i šta sadrže.
Čokolada sadrži mnogo kalorija za malu nutritivnu korist. Navikavanje male dece na hranu sa visokim sadržajem šećera može dovesti do problema kao što je gojaznost kasnije u životu. Neke bebe čak pokazuju alergijske reakcije na čokoladu
Dečiji zubi su podložni karijesu. Šećer brzo ubrzava karijes jer obezbeđuje izvor hrane za bakterije u ustima koje proizvode kiselinu. Davanje čokolade vašem detetu može dovesti do nekih problema sa zubima ili do lošeg oralnog zdravlja.
Čokolada nema toliko kofeina kao što mislite, ali ima. Zapamtite da mala deca imaju uticaj čak i na male količine kofeina. Možda je dobra ideja da pazite na količinu čokolade koju vaše malo dete mora da izbegava previše kofeina.
Neki roditelji misle da šećer u čokoladi doprinosi hiperaktivnosti kod dece. Ali još 2006. godine, australijski istraživači su otkrili da čokolada nema uticaja na ponašanje — barem ne kod predškolske dece.
Suština svega je da naučnici mogu da rade sve studije koje žele, ali roditelji su ti koji donose odluke. Ponekad roditelji te odluke zasnivaju na stvarima koje čitaju, u drugim slučajevima idu svojim instinktom. Glavna stvar je ovo: svaki roditelj zna najbolje šta je ispravno za njegovo dete.
A kada su u pitanju deca i čokolada – bez obzira kojim putem idete – jednostavno ne možete pogrešiti!
Related